Na co myslet při koupi RC letadla

%d0%ba%d0%b5398Pokud nemáte s letadly na dálkové ovládání žádné zkušenosti, může pro vás být výběr toho správného modelu obtížné. Na trhu je totiž celá řada různých druhů. Jste-li úplným začátečníkem, existuje pár věcí, které byste před koupí RC modelu měli rozhodně zvážit.

RC letadla nepatří mezi ty nejlevnější hračky a mohou být také náročné na údržbu, před koupí je proto nezbytné si řádně rozmyslet, co od daného modelu očekáváme a zda je pro nás vhodný. RC modely se liší velikostí, náročností ovládání, typem pohonu a také samozřejmě cenou. Dá se říci, že levnější modely jsou určeny začátečníkům, zatímco ty dražší jsou především pro zkušenější zájemce.

Cena a obsah balení

Jste-li ve světě RC letadel naprostým nováčkem, doporučuje se tedy sáhnout po levnějším modelu s cenou v řádu stovek korun. Je dobré vybrat si letadlo, které není potřeba sestavovat, tedy model který je po vybalení rovnou připraven létat. Tato balení jsou označena RTF (zkratka pro anglické “Ready to Fly” neboli “připraveno k letu”). Takováto balení jsou zcela kompletní a není k nim potřeba dokupovat žádné součástky. Měli byste se tedy ujistit, že k letadlu je přiložena i vysílačka, akumulátor a nabíječka. Pak opravdu stačí jen nabít baterii a letadlo můžete ihned vyzkoušet.

Materiál

%d0%ba%d0%b5399Pro začátečníky je dobré sáhnout po letadlech vyrobených z pěnových materiálů jako jsou EPP, EPO či elapor, což jsou moderní pěnové materiály, které se podobají polystyrenu a jsou odolné i pružné. Nemusíte se tak bát, že se letadlo zničí, jakmile s ním jednou omylem havarujete. K opravě vám často postačí vteřinové lepidlo a aktivátor.

Typ pohonu

RC modely jsou poháněny různými motory. Pro nováčky bychom doporučili letadla s elektromotory, které jsou oproti spalovacím motorům jednodušší na údržbu a seřizování a nemusí se k nim dokupovat palivo. Potřebné baterie si snadno nabijete doma. Spalovací motory však mají větší výkonnost a jsou nutné především pro letadla s větší hmotností.

Typ letadla

Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, zda chcete letadlo používat uvnitř nebo s ním létat venku. Zaměřte se také na velikost stroje, protože ta také výrazně ovlivňuje jeho dosah (viditelnost hraje hlavní roli pro dosah modelu). Nejste-li zkušeným pilotem, je vhodné si vybrat model z kategorie tzv. cvičných letadel. Tyto modely jsou určeny právě pro trénink pilotních schopností. Jedná se o odolné stroje, díky nimž si snadno procvičíte základní ovládání a obraty.

Comments are closed.