RC helikoptéry neboli vrtulníky na dálkové ovládání

%d0%ba%d0%b5393RC vrtulníky neboli helikoptéry na dálkové ovládání jsou stejně jako RC letadla velmi populární hračkou pro mladé i staré. I tyto modely jsou maketami skutečných dopravních prostředků. Můžete najít úplně miniaturní vrtulníky, ale i několikametrové modely, které v mnohém předčí i své reálné předlohy.

Před koupí RC vrtulníku byste se měli zamyslet, jaký typ je pro vás nejvhodnější. Při výběru byste měli zvážit:

Vaše zkušenosti

Jste-li v této oblasti nováčkem, sáhněte třeba po mikrovrtulnících se dvěma protiběžnými rotory. Ty se dobře ovládají, jsou stabilní a schopny klidného letu. Ani začátečník většinou nemá problém je udržet ve vzduchu a provádět základní manévry. Jejich manévrovací schopnost je sice omezená, ale to vynahrazují právě svou stabilitou.

Zkušenější uživatelé pak mohou zvolit jednorotorové helikoptéry s jednou hlavní vrtulí a citlivějším ovládáním. Tyto vrtulníky jsou ale náročnější, udržet je ve vzduchu není nic jednoduchého a uděláte-li chybu, váš model se bude poroučet k zemi. Tyto  stroje jsou většinou větší a odolnější vůči větru. Až si zvyknete na jejich ovládání, můžete vyzkoušet řadu akrobatických prvků.

Obsah balení

%d0%ba%d0%b5394Stejně jako u RC letadel, také vrtulníky se prodávají s různým obsahem balení. Některé jsou sestavené s vysílačkou a obsahují vše, co budete k jejich létání potřebovat. Ačkoli je opravdu stačí vytáhnout z krabice a nabít baterii, je dobré si přikoupit náhradní akumulátor. Existují také vrtulníky sestavené bez vysílačky. Ty jsou dobrou volbou, pokud už dálkový ovladač máte.

Velikost a místo létání

Mějte na paměti, že RC vrtulníky se dělí na halové vrtulníky, s nimiž lze létat pouze uvnitř, a na venkovní modely. Jestli se jedná o venkovní model poznáte tak, že průměr rotoru je větší než 50 cm. Má-li hlavní rotor helikoptéry nižší průměr než 50 cm, stroj náleží k halovým modelům. I tyto modely lze sice užívat pro létání venku, ale to pouze za velmi dobrých povětrnostních podmínek.

Uspořádání rotorů

%d0%ba%d0%b5395Nakonec lze RC vrtulníky rozdělit také na základě uspořádání jejich rotorů. Najdeme pak:

  • vrtulníky s ocasním rotorem: hlavní vrtule je umístěná nad kabinou vrtulníku, druhá vrtule se nachází na “ocasu” vrtulníku.
  • vrtulníky s protiběžnými neboli koaxiálními rotory: ty mají dvě vrtule umístěné nad sebou, přičemž se každá otáčí na jinou stranu.
  • vrtulníky s tandemovým uspořádáním rotorů: dva rotory umístěné vedle sebe. Mají dvě vrtule řazené za sebou v jedné přímce a otáčející se proti sobě.

Comments are closed.